Seramik ve Fayansın Tarihçesi

19 Eylül 2021

SERAMİĞİN TARİHÇESİ

En eski seramik sanatını gösteren eserler, Anadolu’da Hacılar ve Çatalhöyük arkeolojik kazılarında bulunan seramik kaplardır. Bu kaplar; MÖ 6000 yıllarında yapılmış olup, üzerleri demir oksitli toprak boya ile süslenmiştir.

M.Ö. 6. ve 5.yüzyıllarda Yunanlı çömlekçilerin çömlek biçim ve boyutlarında değişiklikler yaparak biçimlendirmeye başlamaları, artan ticari ilişkiler sayesinde de Romalıların bundan etkilenişi ve kolay taşınabilir seramikler üretmeleri seramiğin gelişmesini sağlamıştır.

8000 yıl boyunca bozulmadan günümüze ulaşmış, bizlere insanlık tarihi ile ilgili ilk ipuçlaranı veren en değerli kaynaklardan biri yine bu seramik kalıntılar olmuştur.

FAYANSIN TARİHÇESİ

Eski Krallık Öncesi Mısır’da en eski fayans buluntular vardır. İlk fayans doğu ülkelerinde 7. yüzyıldan itibaren bilinmektedir. Bu sır Araplar aracılığıyla Sicilya’ya ve İspanya’ya geçti. Daha sonra bu bölgelerden İtalya ve Fransa doğru ilerleme gösterdi.

YAPILIŞI

Kil, kaolin, kuvars, feldspat ve kalker benzeri maddeler belirli oranlarda karıştırılarak özel kalıplarda sıkıştırılır. Sıkıştırılarak şekillendirme işlemi sonrasında 900 °C’nin üzerinde bir sıcaklıkta pişirilir. Daha sonra sırlama işlemi yapılır. 1100 °C civarında tekrar pişirilir. Bu şekilde bir yüzü sırlı diğer yüzü gözenekli bir yapı elde edilir.

KARO FAYANS

Banyo mutfak gibi ıslak zeminlerde duvar ve tezgâhları kaplama gereci olarak kullanılır.

STANDARTLARI

Kare ve dikdörtgen çeşitleri vardır. TS 202’ye göre 150*150*5,5 mm yada150*50*5,5 mmdir.

ÇEŞİTLERİ;

Kenara döşenen (terminezon)

Ortaya döşenen

Köşeye döşenen (çift terminezon)

Döşeme yerlerine göre sınıflandırılırlar.