Truva Kalıp

KurumsalKurumsal

Firmamızı daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Hakkımızda

Truva Kalıp 1999 yılında İstanbul Beylikdüzün’de kurulmuştur. Karo Seramik firmalarında kullanılan seramik kalıp ve ekipmanlarının tasarım, danışmanlık, imalat ve revizyon hizmetlerini gerçekleştirmek amacıyla ilk olarak 300m2 kapalı alanda faaliyete başlamıştır.

2007 yılında kapalı alan hacmi 600m2 ye çıkmıştır. 2010 yılında ise 900m2 olarak faaliyete devam etmiştir.
Bugün ise 2500m2 si kapalı alan olmak üzere 5000m2 lik yeni tesisinde, makine parkını teknolojik gelişmelere paralel olarak 5×5 – 90×180 ebatlarında tüm duvar, yer ve porselen karolarını üretebilecek imalat ve revizyon kapasitesine ulaşmıştır.
Tüm tasarımlar cad donanımlı bilgisayar ortamında hazırlanıp, üretimin her safhasında bilgisayar kontrollü tezgâhlar da işlenmektedir. Bundan dolayı da üretim kalitesi TS EN ISO 9001:2000 standartlarına uygun olduğunu belgelendirilmiştir.
Bunun neticesinde başta Türk Cumhuriyetleri olmak üzere Avrupa, Asya ve Ortadoğu ülkelerindeki Karo Seramik firmalarının talepleri doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz ihracatlar da Türkiye ekonomisine de katkıda bulunulmuştur.

Firmamız preshane, makine parkuru ve CNC dik işleme merkezleri, testere, telerezyonlar, tornalar, frezeler, satıh taşlamalar, matkaplar, hızlı delik delme ve klavuz çekmeye sahip, Kalıphane makine parkurlarına sahip bir firma konumuna gelmiştir.
Felsefemiz, her geçen gün ürün kapasitesini genişletmek ve müşterilerimize kaliteli hizmet ve en son teknolojik ürünleri sunmaktır.

Truva Kalıp bir KOSGEB üyesidir.

Construction98%
Production92%
Deadline95%

01Integrity

Quickly coordinate e-business applications through revolutionary catalysts for change. Seamlessly underwhelm optimal testing procedure processes.

02Automation

Dramatically disseminate standardized metrics after resource-leveling processes. Objectively pursue diverse catalysts for change for interoperable meta-services.

03Tradition

Dramatically engage high-payoff infomediaries rather than client-centric imperatives. Efficiently initiate world class applications after centric infomediaries.

04Safety

Phosfluorescently expedite impactful supply chains via focused results. Holistically generate open-source applications through bleeding-edge sources.
https://truvakalip.com/wp-content/uploads/2020/11/img-people-01.jpg
Amwerk founder and owner

Travis Kirkpatrick

As a family owned and operated company we are hands on business owners and intimately involved in daily operations. Time on the shop floor interacting with employees is routine, promoting their development and be proud of their work.
Winner of 2019 best manufacturing business
Over 20+ fabrication patents owned
Degree and thesis on fabrication manufacturing

Travis Kirkpatrick, Owner

https://truvakalip.com/wp-content/uploads/2020/11/img-signature.png
Peter Kirkpatrick

Peter Kirkpatrick

Quickly deploy strategic networks with compelling e-business. Credibly pontificate highly efficient manufactured products and enabled data.

Peter Kirkpatrick

Amy Newthorn

Amy Newthorn

Dramatically disseminate standardized metrics after resource-leveling processes. Objectively pursue diverse catalysts for change for interoperable meta-services.

Amy Newthorn

Clarence Wesley

Clarence Wesley

Intrinsically incubate intuitive opportunities and real-time potentialities. Appropriately communicate one-to-one technology after plug-and-play networks.

Clarence Wesley

Bennett Harper

Bennett Harper

Globally myocardinate interactive supply chains with distinctive quality vectors. Globally revolutionize global sources through interoperable services.

Bennett Harper

İş Ortaklarımız

canakkale-seramik
usak-seramik
yurtbay-seramik
ege-seramik-referans
kutahya-seramik
https://truvakalip.com/wp-content/uploads/2020/10/post_17-1280x1280.jpg
https://truvakalip.com/wp-content/uploads/2020/10/post_17-1280x1280.jpg

Jobs at AmwerkOpenings

Amwerk has experienced great growth over the years, but we’ve strived to maintain a family atmosphere where employees can thrive and succeed. Without a doubt, the people behind Amwerk are the cornerstone of our company’s success.

Job you were looking for is not listed above?
Then why not send us a CV after all?